Gitara w pytaniach i odpowiedziach
Czy można zapisać się na lekcję próbną?
Jak najbardziej! W Manufakturze Kunsztu oferujemy darmową lekcję próbną:
- 30 minut dla dorosłych,
- 60 minut dla dzieci i młodzieży (do 18 lat).
W czasie lekcji próbnej sprawdzimy aktualny poziom umiejętności i dobierzemy Kurs Gitarowy lub spersonalizujemy plan nauki. W przypadku dzieci i młodzieży do 18 r.ż. pierwszą część lekcji przeznaczymy na rozmowę z rodzicami i/lub opiekunami. Omówimy wszelkie kwestie związane z indywidualnymi trudnościami, potrzebami i preferencjami dziecka, a także poprosimy o wypełnienie Karty Ucznia.
Lekcja próbna to także świetny moment na przedstawienie nam napotkanych trudności gitarowych, jak i ewentualnych indywidualnych potrzeb i preferencji, dotyczących przebiegu zajęć.
Czy mogę zapisać dziecko na lekcje?
Tak. Uczymy zarówno dorosłych, jak i dzieci od 10 r.ż. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w sekcji Dla rodziców.
Czy muszę mieć własną gitarę?
Nie! Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś/aś się na zakup własnego instrumentu i chcesz dopiero sprawdzić czy spodoba Ci się gra na gitarze to możesz podczas lekcji korzystać z gitary nauczyciela.
* Nauczyciel dysponuje gitarą 4/4, czyli pełnowymiarową. Takie gitary polecane są dla dorosłych i dzieci od ok. 12 lat.
Dla dzieci w wieku 10-12 lat, polecane są gitary 3/4 lub 7/8, ale młodsze dzieci mogą nadal korzystać z pełnowymiarowej gitary nauczyciela podczas lekcji. W takim przypadku dopasujemy ćwiczenia tak, aby nieco większy rozmiar gitary nie stanowił przeszkody w nauce.
Kiedy warto kupić własną gitarę?
Własny instrument pozwala na dodatkowe ćwiczenia między lekcjami, a co za tym idzie, na szybszą naukę. Kiedy już poczujesz, że gra na gitarze to pasja, którą chcesz rozwijać, rozważ zakup własnego instrumentu.
Własna gitara będzie też dobrym wyborem dla osób leworęcznych, które zdecydują się grać na gitarze leworęcznej. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ osoby leworęczne nadal mogą grać na popularniejszych, praworęcznych gitarach.
Dla początkujących gitarzystów polecamy gitary klasyczne, ze względu na miękkie struny i szerszy ich rozstaw, sprzyjający nauce. Sprzedawcy w sklepach muzycznych z pewnością chętnie doradzą Ci w wyborze instrumentu.
Jak przygotować się do lekcji?
Gitara:
Jeśli nie masz czasu lub jeszcze nie umiesz jej nastroić, nic nie szkodzi, zrobimy to na początku lekcji.
Teczka Kompendium Kunsztu:
Przygotuj ćwiczenia i utwory z poprzednich lekcji – pierwszą część lekcji poświęcimy na powtórkę i utrwalenie techniki.
Ręce:
Przed grą na gitarze skróć paznokcie ręki, która będzie chwytać akordy – zwykle jest to lewa ręka. Zapewni to nie tylko komfort i większy zakres układów palców na gitarze, ale także dokładność chwytów i naukę dobrych nawyków.
Odradzamy także – przynajmniej na początku – manicure z odstającymi ozdobami i bardzo długie paznokcie prawej ręki, ponieważ mogą one utrudniać grę, zahaczając przypadkowo struny.
Czy trzeba mieć dobry słuch muzyczny, żeby grać na gitarze?
Z pewnością będzie pomocny 🙂 Jednak w przeciwieństwie do np. skrzypiec gitara ma progi, które ułatwiają odnalezienie właściwych dźwięków i nie trzeba polegać wyłącznie na swoim słuchu. Istnieją urządzenia i aplikacje, które pomogą precyzyjnie nastroić gitarę osobom, nieposiadającym dobrego słuchu muzycznego. Także śpiewniki, jak i tabulatury gitarowe zostały tak zaprojektowane, aby nie było wątpliwości, gdzie który palec ułożyć i którą strunę zagrać. To z pewnością dlatego gitara jest tak popularnym instrumentem.
Słuch muzyczny przyda się, więc do zauważenia, że popełniamy błąd, instrument się rozstroił lub kiedy będziemy chcieli tworzyć własne kompozycje. Jednak tym, co zdecydowanie przyda się do gry na gitarze z wykorzystaniem śpiewników i tabulatur będzie poczucie rytmu!